Nanočástice pro společnost

V blízké budoucnosti přinesou nanotechnologie do života lidského společenství velké změny. Částice o rozměrech srovnatelných s velikostí molekul by měly pomoci tam, kde zatím selhávají klasické metody. 

„Svět má problémy se zvyšující se rezistencí (odolností) vůči antibiotikům. Proto potřebujeme nanočástice s antimikrobním účinkem, protože tam rezistence nepřichází v úvahu," vysvětluje Erich Pazdziora ze Zdravotního ústavu v Ostravě. „Nanotechnologie se dají využít třeba na površích operačních sálů nebo kdekoli, kde dnes musíte používat dezinfekční látky. My jsme například velmi úspěšně testovali fotokatalýzu - tedy v podstatě použití nátěrů s nanočásticemi, které po dopadu světla samy ničí mikroby."

Praktickým příkladem takového využití nanotechnologie je její uplatnění v chirurgii. Metoda je založena na inovaci již existujících šicích materiálů, na které se nanese netoxická biologicky odbouratelná antimikrobiální složka. Tou je nanotechnologicky zpracované stříbro s velikostí částic nepřesahující řádově desítky nanometrů. A účinek? Výrazně lepší a rychlejší hojení ran než při dosud používaných materiálech.

Antimikrobiálních vlastností stříbra využívají i "nanoponožky".

Proč stříbro? Má výborné antimikrobiální vlastnosti, které během několika okamžiků „atakují" na asi 650 druhů patogenů, včetně plísní a kvasinek. Navíc je netoxické, biologicky odbouratelné a nedochází k jeho akumulaci v organismu.

 

zdroj: zijemenaplno.cz

 

Kam dále..

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.